Skip to content

35 E Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block204
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
23%
Improvement Value:$96,200
77%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+1.3%
2024$13,209+0.8%
2023$13,106-0.0%
2022$13,113-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3330, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1970