Skip to content

60 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1880

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block207
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,380
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
32%
Improvement Value:$56,800
68%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885+1.3%
2024$8,771+0.8%
2023$8,703-0.0%
2022$8,707-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 8942, Page 813

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 7611, Page 213NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/12/2005

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 7270, Page 300Recorded4/22/2004

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 55214, Page 15

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4344, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1880