Skip to content

64-66 Beech St

Kearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 8, 2012

Property Information

Block207
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
43%
Improvement Value:$58,100
57%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,908+1.3%
2024$10,768+5.2%
2023$10,233-0.0%
2022$10,238-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8851, Page 122NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900