Skip to content

94 Brighton Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block35
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,888
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
36%
Improvement Value:$64,300
64%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,833+1.3%
2024$10,694+0.8%
2023$10,611-0.0%
2022$10,616-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5122, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1905