Skip to content

463 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 7, 2008

Property Information

Block207
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
29%
Improvement Value:$43,800
71%
Total Assessment$61,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,562+1.3%
2024$6,478+0.8%
2023$6,427-0.0%
2022$6,430-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 8498, Page 48Recorded4/29/2008

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5732, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1920