Skip to content

365 Elm StreetKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block209
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
20%
Improvement Value:$104,800
80%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,024+1.3%
2024$13,843+0.8%
2023$13,735-0.0%
2022$13,742-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920