Skip to content

189 Quincy AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Dec 30, 1997

Property Information

Block212
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,054
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
30%
Improvement Value:$44,600
70%
Total Assessment$63,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+1.3%
2024$6,742+0.8%
2023$6,689-0.0%
2022$6,693-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5231, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1890