Skip to content

350 Hickory St

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 7, 1987

Property Information

Block213
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 3CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,826
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
26%
Improvement Value:$70,000
74%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,116+1.3%
2024$9,986+0.8%
2023$9,908-0.0%
2022$9,913-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3773, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1920