Skip to content

267 Ivy St

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block213
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,046
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
20%
Improvement Value:$79,200
80%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+1.3%
2024$10,440+13.8%
2023$9,174-0.0%
2022$9,179-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 9592, Page 426NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4425, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1905