Skip to content

179-181 Sanford AveKearny, NJ 07032

Built 1958

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block273
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM52

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
34%
Improvement Value:$52,300
66%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543+1.3%
2024$8,432+0.8%
2023$8,367-0.0%
2022$8,371-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 9536, Page 775Recorded2/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958