Skip to content

299 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block219
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description1.SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,092
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
30%
Improvement Value:$50,700
70%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,750+1.3%
2024$7,651+12.1%
2023$6,826-0.0%
2022$6,829-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 9595, Page 968NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4673, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1925