Skip to content

54 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1919

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block95
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,115
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
57%
Improvement Value:$37,300
43%
Total Assessment$86,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+1.3%
2024$9,172+0.8%
2023$9,101-0.0%
2022$9,105+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,115DeedBook 9066, Page 352NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,115DeedBook 8764, Page 752Recorded11/29/2010

Property Sale

Sale
$57,500

From:

To:

Sq Ft1,115DeedBook 8286, Page 334NU CodeFamily (1)Recorded8/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 1919