Skip to content

22 Alexander AveKearny, NJ 07032

Built 1901

Last Sale Price
$163,900
Last Sale Date
Jan 8, 2001

Property Information

Block21
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,683
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
28%
Improvement Value:$59,200
73%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+1.3%
2024$8,559+0.8%
2023$8,493-1.1%
2022$8,591+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$163,900
DeedBook 5746, Page 320

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5196, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1901