Skip to content

6 Alexander AveKearny, NJ 07032

Built 1933

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Nov 23, 1991

Property Information

Block21
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
25%
Improvement Value:$51,700
75%
Total Assessment$68,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,365+1.3%
2024$7,270+0.8%
2023$7,214-0.0%
2022$7,217-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 4453, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1933