Skip to content

308 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Dec 1, 2003

Property Information

Block220
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,288
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
26%
Improvement Value:$74,600
74%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,791+1.3%
2024$10,652+0.8%
2023$10,569-0.0%
2022$10,574-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5806, Page 309

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4562, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1925