Skip to content

216 Quincy AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Aug 7, 1984

Property Information

Block224
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page51

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,284
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
19%
Improvement Value:$91,100
81%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,979+1.3%
2024$11,824+0.8%
2023$11,733-0.0%
2022$11,738-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3422, Page 1023

Property Built

Built

Year Built: 1920