Skip to content

310-312 Elm St

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block220
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,952
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
23%
Improvement Value:$117,200
77%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,293+1.3%
2024$16,083+0.8%
2023$15,958-0.0%
2022$15,966+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft3,952DeedBook 9446, Page 863Recorded11/1/2019

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 9446, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1925