Skip to content

271 Ivy Street

Kearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block213
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,874
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
25%
Improvement Value:$116,300
75%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,646+1.3%
2024$16,432-1.9%
2023$16,745+17.7%
2022$14,224-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft3,874DeedBook 9518, Page 298NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/30/2020

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5732, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1915