Skip to content

275 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 24, 2009

Property Information

Block220
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description1.5SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,616
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
32%
Improvement Value:$64,300
68%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+1.3%
2024$9,944+0.8%
2023$9,866-0.0%
2022$9,871-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 8702, Page 35NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/2/2009

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8385, Page 32

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5337, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1925