Skip to content

7 Hillside Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$176,500
Last Sale Date
Nov 15, 1989

Property Information

Block41
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class45
Description1SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,657
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
34%
Improvement Value:$53,400
66%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+1.3%
2024$8,549+0.8%
2023$8,482-0.0%
2022$8,486-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 4227, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1925