Skip to content

245 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 2, 2004

Property Information

Block223
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,018
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
30%
Improvement Value:$54,400
70%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+1.3%
2024$8,211+0.8%
2023$8,147-0.0%
2022$8,151-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,018DeedBook 7281, Page 268NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/12/2004

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,018DeedBook 7214, Page 236Recorded2/11/2004

Property Built

Built

Year Built: 1925