Skip to content

207 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 1948

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block223
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
25%
Improvement Value:$53,700
75%
Total Assessment$71,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,665+1.3%
2024$7,566+0.8%
2023$7,507+2.5%
2022$7,322-0.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 9509, Page 599Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8570, Page 57Recorded7/23/2008

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 7410, Page 341Recorded12/3/2004

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5851, Page 208

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5402, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1948