Skip to content

214 Quincy AveKearny, NJ 07032

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 1, 2009

Property Information

Block224
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page51

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,792
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
27%
Improvement Value:$68,100
73%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+1.3%
2024$9,827+5.9%
2023$9,279-0.0%
2022$9,284-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 8690, Page 54Recorded9/28/2009

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 7500, Page 235Recorded3/21/2005

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4744, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1950