Skip to content

379 Schuyler Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 29, 1992

Property Information

Block224
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2SFR
Dwellings1
ZoningC4
Sq Footage1,136
Acreage22.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
44%
Improvement Value:$34,700
56%
Total Assessment$62,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+1.3%
2024$6,583+0.8%
2023$6,532-0.0%
2022$6,535-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4467, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1920