Skip to content

369-371 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block224
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage13,312
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
78%
Improvement Value:$23,200
22%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,337+1.3%
2024$11,190+0.8%
2023$11,104-0.0%
2022$11,109-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft13,312DeedBook 8581, Page 86Recorded8/6/2008

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 7752, Page 18Recorded12/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955