Skip to content

368 Schuyler AvenueKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block228
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningC4
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
22%
Improvement Value:$79,600
101%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,478-17.4%
2024$10,261+23.6%
2023$8,304-0.0%
2022$8,308-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910