Skip to content

13-15 Garfield AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block230
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,732
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
30%
Improvement Value:$71,600
70%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962+1.3%
2024$10,821+0.8%
2023$10,737-0.0%
2022$10,742-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910