Skip to content

307 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Nov 26, 2007

Property Information

Block230
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,513
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$95,300
85%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,000+1.3%
2024$11,846+0.8%
2023$11,754-0.0%
2022$11,759-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915