Skip to content

303 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1892

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block230
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
22%
Improvement Value:$76,300
78%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+1.3%
2024$8,676+0.8%
2023$8,608-0.0%
2022$8,612-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9795, Page 12NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4392, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1892