Skip to content

74 Liberty StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block231
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,904
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
14%
Improvement Value:$68,500
86%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,564+1.3%
2024$8,454+0.8%
2023$8,388-0.0%
2022$8,392-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 9606, Page 699Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 8901, Page 143NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/4/2013

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5202, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1920