Skip to content

246 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 19, 2004

Property Information

Block265
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,892
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
26%
Improvement Value:$70,600
74%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+8.1%
2024$9,405+0.8%
2023$9,332-0.0%
2022$9,336-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 7281, Page 80NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/12/2004

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5061, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1925