Skip to content

266 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1922

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block235
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
22%
Improvement Value:$114,200
78%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,683+1.3%
2024$15,481+23.4%
2023$12,540-0.0%
2022$12,546-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft3,162DeedBook 9623, Page 7NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft3,162DeedBook 7210, Page 338Recorded2/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1922