Skip to content

57 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block17
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,168
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
15%
Improvement Value:$89,500
85%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,326+1.3%
2024$11,180+0.8%
2023$11,093-0.0%
2022$11,098-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9806, Page 40Recorded3/4/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9222, Page 848NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925