Skip to content

170 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block238
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,724
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
20%
Improvement Value:$97,400
80%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,007+1.3%
2024$12,839+0.8%
2023$12,739-0.0%
2022$12,745-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 7570, Page 48Recorded6/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930