Skip to content

93 William StKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block49
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
31%
Improvement Value:$56,400
69%
Total Assessment$81,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+1.3%
2024$8,580+0.8%
2023$8,514-0.0%
2022$8,518+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9458, Page 993Recorded12/26/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 8339, Page 39NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/28/2007

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4993, Page 143

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 3899, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1928