Skip to content

176 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 23, 1982

Property Information

Block238
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class45
Description1.5SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,740
Acreage29.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
24%
Improvement Value:$64,900
76%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+1.3%
2024$9,024+0.8%
2023$8,954-0.0%
2022$8,958-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3366, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1930