Skip to content

191 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Jun 12, 1997

Property Information

Block238
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class45
Description1.5SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,900
23%
Improvement Value:$71,500
77%
Total Assessment$92,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,891+1.3%
2024$9,764+0.8%
2023$9,688-0.0%
2022$9,693-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5152, Page 86

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 4314, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1925