Skip to content

199 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Date
Jul 8, 2003

Property Information

Block239
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,018
Acreage34.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
31%
Improvement Value:$54,900
69%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,457+1.3%
2024$8,348+0.8%
2023$8,283-0.0%
2022$8,287-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935