Skip to content

161 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1947

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 8, 2004

Property Information

Block239
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,671
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
33%
Improvement Value:$71,100
67%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,358+1.3%
2024$11,212+0.8%
2023$11,125-0.0%
2022$11,130-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,671DeedBook 7413, Page 114NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/7/2004

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5119, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1947