Skip to content

114 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 24, 1997

Property Information

Block23
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
22%
Improvement Value:$69,600
78%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,602+1.3%
2024$9,479+0.8%
2023$9,405-0.0%
2022$9,410-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5099, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1925