Skip to content

51 Patterson StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block23
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,980
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
26%
Improvement Value:$62,900
74%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,078+1.3%
2024$8,961+0.8%
2023$8,891-0.0%
2022$8,896-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$459,900

From:

To:

Sq Ft2,730DeedBook 7943, Page 231Recorded7/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1930