Skip to content

104 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block241
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage937
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
28%
Improvement Value:$45,000
72%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,691+1.3%
2024$6,604+0.8%
2023$6,553-0.0%
2022$6,556-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4985, Page 222

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4523, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1920