Skip to content

96 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block241
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
24%
Improvement Value:$55,300
76%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,793+1.3%
2024$7,693+4.4%
2023$7,371-0.0%
2022$7,374-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 9334, Page 705NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5157, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1915