Skip to content

52-58 First AvenueKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block242
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM45

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
18%
Improvement Value:$82,600
82%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+1.3%
2024$10,662+0.8%
2023$10,579-0.0%
2022$10,584-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$473,000

From:

To:

DeedBook 9012, Page 888NU CodeOther non-arm's-length (26)

Property Sale

Sale
$473,000
DeedBook 9012, Page 888

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9007, Page 148NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/17/2014