Skip to content

58 John Hay AveKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$968,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block229
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
15%
Improvement Value:$71,300
85%
Total Assessment$83,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+1.3%
2024$8,866-12.4%
2023$10,118-26.9%
2022$13,847-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$968,000

From:

To:

DeedBook 9722, Page 873Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5571, Page 102