Skip to content

172 Garfield AveKearny, NJ 07032

Industrial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block242
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
14%
Improvement Value:$56,200
86%
Total Assessment$65,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+1.3%
2024$6,911+0.8%
2023$6,857-0.0%
2022$6,860-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 9030, Page 676NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/2/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5752, Page 111