Skip to content

226 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block248
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
23%
Improvement Value:$78,600
77%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,908+1.3%
2024$10,768+0.8%
2023$10,684-0.0%
2022$10,689-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 8400, Page 126NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1910