Skip to content

184 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1905
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block248
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage6,726
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
33%
Improvement Value:$119,600
67%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,066+1.3%
2024$18,820+0.8%
2023$18,674-0.0%
2022$18,683-0.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$651,000
DeedBook 7417, Page 27

Property Sale

Sale
$651,000

From:

To:

Sq Ft6,726DeedBook 7417, Page 27Recorded12/9/2004

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft6,726DeedBook 7099, Page 80Recorded7/30/2003

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4949, Page 257

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3280, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1905