Skip to content

77 Davis AvenueKearny, NJ 07032

Built 1959

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 12, 2017

Property Information

Block250
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,470
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
17%
Improvement Value:$114,400
83%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,698+1.3%
2024$14,508+0.8%
2023$14,396-0.0%
2022$14,403-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 9271, Page 270NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1959