Skip to content

75 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1959

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block250
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
16%
Improvement Value:$116,300
84%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,901+1.3%
2024$14,709+0.8%
2023$14,595-0.0%
2022$14,602-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$489,900

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 9281, Page 50Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8870, Page 762Recorded9/18/2012

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 7054, Page 180NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1959